Dešavanja

JOŠ JEDAN ORJENSKI ĐIR ZA PAMĆENJE

Više nego uspješno u prošlu subotu na Orjenu je po četvrti put ordržana trail trka ORJENSKI ĐIR. Poslije višemjesečnog rada na stazi i promocije trke i planine Orjen uspješno je odrađen posao i ovaj put. Iako je sedmicu prije trke najavljivano nevrijeme na Orjenu nije se odustajalo od organizacije. Kontrolni punktovi su bili na 8 mjesta tako da se u svakom momentu znalo gdje se ko od trkača nalazi. Iako veliki broj, odnosno preko 20 prijavljenih trkača zbog najave nevremena nije došlo, toga dana na Orjenu bilo je prilike da se vide trkači iz sedam zemalja: Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Rusije, Srbje, Slovenije, Ukrajne kao i takmičari iz Crne Gore. Na obje trke odnosno na Veliki i Mali Đir startovalo je 77 takmičara. Na Velikom Điru je startovalo 57 takmičara od kojih je 49 završilo trku i koji će po prvi put u Crnoj Gori biti bodovani bodovima Svjetske Trail Running Asocijacije odnosno sa 2 ITRA boda. Na Malom Điru je startovalo 20 takmičara a troje nije uspjelo je da završi trku. Na kraju sav trud NVO „Orjen Outdoor-a“ uložen u predhodnim mjesecima bio je nagrađen i idealnim vremenom za održavanje jedne trail running trke.

Na Malom điru prvo mjesto je osvojio Evgeni Šipilov iz Rusije sa vremenom 2:11:51.5 , drugi je bio naš Novljanin Boris Kosović sa vremenom 2:17:53.5 dok je treće mjesto zauzeo Dalvin Kadirić iz Bosne i Hercegovine sa vremenom 2:25:07.1. Kod žena na Malom điru prva je bila Spomenka Perišić iz Bosne i Hercegovine sa vremenom 2:31:53.3 druga je bila Ivana Momčilović iz Srbije sa vremenom 2:40:45.2 dok je treća bila Ruskinja Olga Kot sa vremenom 2:41:41.6.

Na Velikom điru u veoma jakoj konkurenciji tijumfovao je Antonije Kijanović iz Srbije sa novim rekordom staze 4:18:44.5 drugi bio dosadašnji rekorder Dane Krstulović Opara iz Hrvatske sa vremenom 4:21:47.1 dok je treći bio Vladimir Kot iz Rusije sa vremenom 4:37:40.4. Kod žena smo imalu najbolje trkačice trenutno u regionu a najbolja među njima je ipak bila Slovenka Eva Tušar Suhadolc sa vremenom 4:48:19.0 druga je bila najbolja Srpkinja Snežana Đurić sa vremenom 5:06:01.6 a samo sekund iza naša Miluša Bošković sa vremenom 5:06:02.8

Utisci svih takmičara su bili da nikada nešto teže, zahtjevnije ali i ljepše nisu trčali i da će se svakako opet vratiti na Orjen što organizatorima daje zadatak da budu još bolji naredne godine. Pripreme su već u toku a jedan od planova je da se trka prenosi i LIVE tako da će se trka moći gledati bilo gdje na svijetu.

Generalni pokrovitelj bila je Turistička organizacija Herceg Novi, a trku su podržali višegodišnji sponzor i prijatelj trke LAZURE Marina & Hotel, ekipa službe zaštite Herceg Novi, pogranična policija, komunalna policija, preduzeće Vodovod i kanalizacija, Vinariji Savina, Suplement store Montenegro i Red Bull Montenegro, Orijentiring savez Crne Gore, Reklame Svijet, Konoba Gušti, GBT Banja Luka, Agencija za zaštitu i razvoj Orjena, Planinarskom Klubu „SUBRA“, te brojni volonteri.